• ایران ،استان تهران
  • 6204 8801 021 - 6313 8801 021
  • info@irpa.ir

پنجمین شماره ماهنامه «اندیشه بهره‌وری» با موضوع ویژه بهره‌وری در آموزش و پرورش منتشر شد.

در این شماره در پرونده ویژه با عنوان «پیش‌بینی‌هایی که محقق شد!»، سخنان کارشناسان، مدیران و استادان حوزه فرهنگ و آموزش و پرورش منتشر شده که برخی از آنها حاوی تحلیل‌ها و پیش‌بینی‌های یک سال قبل است که  این روزها در پاییز 1401، محقق شده است.

مصاحبه‌هایی درباره زنگ خطر حوادث اخیر و نسبت رتبه‌بندی معلمان با بهره‌وری آموزش و پرورش، نقد نهضت احیای واحدهای اقتصادی راکد و همچنین بحث کارشناسان در خصوص نقش موضعگیری مهم رئیس جمهور در بهره‌ور شدن دستگاه‌های دولتی از دیگر مطالب این مجله است.

از دیگر مطالب این مجله می توان به گفتمان «در جستجوی مدرسه بهره‌ور» اشاره کرد که ذیل آن مطالبی چون «مدرسه، همیشه بین سلیقه‌ها سرگردان است»، «رشد نازی‌آباد، چگونه محبوب بچه‌ها شد؟» و «آموزش گفت‌وگو و زندگی، جایی که موادفروش‌ها ویالون می‌زنند» منتشر شده است.

در این شماره آثاری از وزرای پیشین آموزش و پرورش، معاونین آنها و اعضای شورای عالی آموزش و پرورش در کنار معلمان و مدیران باسابقه مدارس موفق به چشم می خورد.

برای دریافت این نشریه تمام رنگی، با شماره تلفن  02188931503، انجمن بهره‌وری ایران تماس بگیرید.

در بخشی از این شماره آمده است: «ما در دوره کرونا دیدیم زورمان به ساختار رسمی نمی‌رسد. به آموزش و پرورش نامه زدیم که این بچه سر چهارراه است، نمی‌تواند بماند در خانه. اما اتفاقی نیفتاد. کنار پارک‌ مدرسه به سرعت پروژه‌ای راه‌اندازی کردیم، گفتیم ما دانستان هستیم، دبستان نیستیم! اگر در چهاردیواری مدرسه آموزش و پرورش و وزارت بهداشت ما را تهدید کردند و گفتند دم در نیوجرسی می‌گذاریم، گفتیم در پارک درس می‌دهیم. خود بچه‌ها یک سری لاستیک فرسوده را به هم وصل کردند و شد همان نیمکتی که باید در پارک روی آن بنشینند. کلاس‌های دانستان، ریاضی، فارسی و علوم نیست. اسمش کشفستان، ایدستان، سبزستان و آواستان است، خدا پدر و مادر کسی که کرونا را ساخت بیامرزد!...»

جلد جی پگ

انجمن بهره‌وری ایران با همکاری مدرسه مدیریت ناول به منظور توسعه مدیران شرکت‌های عضو و متناسب با دغدغه‌های امروز سازمان‌ها، برای زمستان 1401 مدرسه زمستانه‌ای را طراحی کرده است.

در این برنامه آموزشی و توسعه‌ای، 30 نفر از مدیران خبره صنایع مختلف در شش هفته متوالی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و بر روی تجربیات مدیریتی خود تأمل می‌کنند تا از هم و با هم یاد بگیرند.

مبنای نظری این جلسات، 12 ماژول منتخب از برنامة «کوچینگ آورسلوز»(coaching ourselves) است که هِنری مینتزبرگ و همکارانش آنها را توسعه داده‌اند. Coaching ourselves مؤسسه‌ای کانادایی است که با شیوه‌ای بدیع و کارآمد، بر توسعه مدیران و سازمان‌ها تمرکز کرده است.

 ماژول‌ها عناوین هفته
اُمید در محیط کاری پنج ذهنیت بنیادین برای مدیران اول
تقویت تاب‌آوری مسئولیت‌پذیری و پاسخ‌گویی دوم
تحلیل عملکرد کارکنان مکالمات صریح سوم
بازی‌های سیاسی نکات کاربردی در مدیریت جلسات چهارم
سبک‌های تصمیم‌گیری مدیریت تعارض پنجم
هنر کمک‌کردن به دیگران مدیریت زمان و انرژی ششم

شیوه اجرایی کار بدین شکل است که مدیران در گروه‌های پنج ‌نفره قرار می‌گیرند و با همراهی و هدایت یکی از مربیان مدرسه مدیریت ناول، طی یک جلسة 2 ساعته روی محتوای ماژول بحث و گفت‌وگو می‌کنند. حین هر جلسه، مربیان بازخوردهای آینده‌نگر مناسبی به مدیران ارائه خواهند کرد.

جلسات در روزهای پنج‌شنبه از ساعت 9 صبح تا ساعت 2 ظهر در سازمان مدیریت صنعتی برگزار می‌شود.

هزینة شرکت در این دوره 12 میلیون تومان است که در همکاری فیمابین، تخفیف ویژه‌ای در نظر گرفته شده است. بدین ترتیب هزینه دوره برای مدیران شرکت‌های عضو 5/8 میلیون تومان و در صورت ثبت‌نام‌های گروهی(بیش از یک نفر)، 5/7 میلیون تومان خواهد بود. در پایان دوره به شرکت‌کنندگان مدرک مشترکی اعطا می‌شود.

برای ثبت‌نام فرم ثبت نام را تکمیل نمایید یا با انجمن بهره‌وری ایران  (شماره تلفن  02188931503) تماس بگیرید.

ضمناً این امکان فراهم است که متدولوژی کوچینگ‌آورسلوز خاص هر شرکت برگزار شود. در این صورت انجمن شما را به مدرسه مدیریت ناول معرفی می‌کند تا از مزایای این همکاری بهره‌مند شوید.

مهلت تکمیل ثبت‌نام و واریز وجه تا 20 آذر ماه در نظر گرفته شده است.

مدرسه زمستانه

 بیست و یکمین عصرانه بهره‌وری با حضور صاحبنظران و مدیران مدارس برگزار می شود.

 

در این برنامه  با عنوان «بهره‌وری در مدرسه با مدرسه بهره‌ور» که به همت انجمن بهره وری ایران و با همکاری سازمان مدیریت صنعتی برپا خواهدشد، چهره های زیر به بیان دیدگاه های خود خواهند پرداخت.

ابراهیم اصلانی، نویسنده و پژوهشگر

دکتر محسن حاجی میرزایی، وزیر پیشین آموزش و پرورش

دکتر عباس ذوقی، مدیر طرح احسان دانش

دکتر علی صاحبی، روانشناس بالینی

حیدر زندیه، موسس دبیرستان رشد

محمدحسن داوودی، مدیر مدارس صبح رویش

سید حمید کلانتری، مدیر عامل انجمن بهره‌وری ایران

 

این نشست روز چهارشنبه 27 مهر 1401؛ از ساعت 14:30 تا 18:00 در خ ولی عصر(عج)، سازمان مدیریت صنعتی، سالن دکتر وفا غفاریان برگزار می گردد.