• ایران ،استان تهران
  • 6204 8801 021 - 6313 8801 021
  • info@irpa.ir

نسبت نوآوری و بهره‌وری

در هشتمین عصرانه بهره وری انجمن بهره وری ایران صاحبنظران تاکید کردند که بهره وری بدون نوآوری غیرممکن است..

هشتمین عصرانه بهره وری انجمن بهره وری ایران با موضوع بهره وری و نوآوری عصر روز یکشنبه 30 آذرماه 1399 با حضور جمعی از صاحبنظران به میزبانی مرکز نوآوری پیشتازان آیین زندگی برگزار شد که مخاطبان به صورت آنلاین مباحث مطرح شده را دنبال کردند.

 

بهره وری بدون نوآوری غیرممکن است

به گزارش روابط عمومی انجمن بهره وری ایران، مهندس نصرالله جهانگرد، رییس هیات مدیره انجمن بهره وری ایران و معاون اسبق وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که مدیریت این نشست را بر عهده داشت، در ابتدای این نشست در سخنان کوتاهی با تاکید بر اینکه بهره وری بدون نوآوری غیر ممکن است، تصریح کرد: بهره وری از برنامه چهارم توسعه به عنوان بخش لاینفک توسعه ایران مطرح شده و در برنامه های توسعه نیز پیش بینی شده بیش از 30 درصد از تولید ناخالص ملی از بهره وری سرمایه گذاری ها و نهاده های موجود حاصل شود که متاسفانه این موضوع محقق نشده است. بنابراین بررسی هر دو موضوع از اهمیت خاصی برخودار است، بر همین اساس این نشست به این دو مقوله مهم اختصاص یافته است.

 

باید به سمت اقتصاد دانش محور یا نوآورمحور جهش داشته باشیم

در ادامه این نشست، مهندس خسرو سلجوقی، عضو سابق هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به عوامل توسعه دانایی یعنی سرمایه انسانی، تکنولوژی و شکل گیری فرایند نوآوری گفت: از عوامل مهم سرمایه گذاری از گذشته تا به امروز، توجه به آینده و مولفه های زیست محیطی بوده که موضوع بسیار مهمی است و باید به عنوان سرمایه استراتژیک در بحث نوآوری و بهره وری مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: با گذار دوران های مختلف اجتماعی و اقتصادی بشر که با کشاورزی شروع شده و به تکنولوژی و نوآوری می رسد، امروزه بشر وارد عصر جدیدتری با عنوان عصر مفهومی شده است که ما در این مسیر بسیار پیچیده به یک فضای بی نظمی می رسیم.

سلجوقی خاطرنشان کرد: سرعت تغییر و تحولات بسیار بالا است که علت اصلی آن ورود تکنولوژی های پیش برنده ایی است که در حوزه فناوری ایجاد شده و این تکنولوژی های پیش برنده موجب انباشت دانش و اطلاعات شده است. همچنین به واسطه پلتفرم های اجتماعی ایجاد شده، هم افزایی خیلی بالایی شکل گرفته که در نتیجه موجب شده تصمیم گیری ها آنی و فوری باشند و این امر یک توانمندی اقتصادی و مدیریتی می خواهد.

وی با اشاره به سرعت رشد و دانش تصریح کرد: شبکه های اجتماعی در اشتراک گذاشتن افکار، ایده ها و نظرات همه مردم بسیار موثر هستند و یکی از دلایل انباشت بسیار سریع اطلاعات همین پلتفرم ها به شمار می آیند.

عضو سابق هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات در ادامه به تقسیم بندی محورهای اقتصاد بر اساس اقتصادهای مبتنی بر رشد منبع، اقتصاد های مبتنی بر رشدکار و اقتصاد های مبتنی بر رشد نوآور و دانش محور پرداخت و گفت: ما درحال حاضر در حال گذر از یک اقتصاد منبع محور به یک اقتصاد کارا محور هستیم اما تحولاتی که پیش روی ماست ما را ملزم می کند که به سمت اقتصاد دانش محور یا نوآورمحور جهش داشته باشیم.

وی با بیان مثال هایی در هر یک از اقتصادهای مبتنی بر منابع، کار و نوآوری از جمله Royal Dutch Shell، BMW و Google، تاکید کرد: شرکت گوگل چون از نوآوری و دانش استفاده می کند، بسیار پیشتازتر از بقیه شرکت های مذکور است.

مهندس سلجوقی در ادامه با بیان این که بهره وری را نسبت خروجی به ورودی تعریف کنند، اذعان کرد: از آنجایی که در کشور ما فرایندکارها بسیار پیچیده است، عموما این خروجی پایین تر از ورودی است، بنابراین ما باید با ورودی های کمتر و فرایندهای چابک تر و ساده تر به خروجی بالاتر برسیم که عامل این تغییر، فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

به گفته وی، فناوری اطلاعات و ارتباطات و شبکه (Network) عواملی کمک کننده در این زمینه هستند و استفاده از  فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشاورزی و صنعت منجر به رشد اقتصادی کشور می شود.

عضو سابق هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات تصریح کرد: کشاورزی می تواند محور توسعه باشد به شرطی که بهره وری بالاتری داشته باشیم. اما چون بهره وری در کشور ما پایین است، خیلی کمتر از آن بهره گرفته می شود. در حالی که صنعت کشاورزی در کشور ما پتانسیل آن را دارد که بهتر از این چیزی که هست، باشد.

 

غفلت از نوآوری ها تنها به منزله از دست رفتن فرصت ها نیست به منزله از دست دادن آینده است

در ادامه هشتمین نشست عصرانه انجمن بهره وری ایران، دکتر علی وحدت، رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به گزارش های جهانی از وضعیت اقتصاد دنیا و ایران، به کاهش رتبه ایران طی چند سال گذشته در رقابت پذیری جهانی GCI اذعان کرد و گفت: البته این کاهش رتبه نمایانگر عقب گرد در همه حوزه ها نیست، در برخی از حوزه ها خوب عمل کردیم و در بعضی خوب عمل نکردیم. به عنوان مثال در حوزه کسب و کار و رقابت پذیر کردن حوزه اقتصاد خیلی عقب هستیم، اما در حوزه سرمایه انسانی و بعضی خدمات مثل سلامت اوضاع نسبتا خوبی داریم.

وی در ادامه به تحلیل گزارش شرکت مشاوره بین المللی مکنزی که آخرین بار در سال 1395 در رابطه با ایران به صورت اختصاصی تهیه شده، پرداخت و گفت: در این گزارش تاکید شده است که اقتصاد ایران به راحتی می تواند از یک اقتصاد 500 میلیارد دلاری به یک اقتصاد 1000 میلیارد دلاری ارتقا پیدا کند، اگر به برخی عوامل اثرگذار در این زمینه توجه ویژه ای داشته باشد.

به گفته وحدت، مهم ترین مواردی که در این گزارش به آن اشاره شده، موضوع رتبه پایین و اثر بسیار کم بهره وری در مجموع نهادهای کشور است که برای ارتقای آن، بر مهارت آفرینی نیروی کار و ارتقای بهره وری آن، بهبود محیط کسب و کار (شامل افزایش نرخ مشارکت نیروی کار از جمله بهره مندی بیشتر از حضور بانوان در محیط کار)، تثبیت نرخ ارز، کاهش تورم، ایجاد شفافیت و پاسخ گویی دستگاه های حاکمیتی تاکید شده است.

وی، توجه به نوآوری، توسعه فناوری همراه با جذب سرمایه گذاری خارجی را راهکارهای بهبود اقتصاد ایران برشمرد و گفت: اگر تقسیم بندی محورهای اقتصادی که شامل منابع، کار، نوآوری و دانش را بپذیریم باید در نظر گرفت در همه این موارد بهره وری موضوع بسیار مهمی است و نوآوری در بهره وری نقش استراتژیک خواهد داشت.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی کشور ادامه داد: در این دسته بندی ها، نوآوری توسط شرکت های دانش بنیان مقوله بااهمیتی است، چرا که دارای دو جنبه  بسیار مهم بوده؛ اول این که خود آنها ذاتا تحول آفرین هستند و محصول آنها موجب رشد و توسعه می شود، دوم اینکه اینها گروه هایی هستند که کار آنها موجب توانمندسازی سایر حوزه ها خواهد شد.

وی در ادامه تاکید کرد: قطعا با تلفیق این پیشران ها با سایر حوزه ها مثل کشاورزی، صنعت و خدمات ما شاهد پیشرفت، نوآوری، تحول و بهبود ضرایب رشد در کشور خواهیم بود.

دکتر وحدت در بخش پایانی صحبت های خود به عملکرد این صندوق نیز اشاره کرد و اظهار داشت: صندوق نوآوری و شکوفایی برای کل چرخه عُمر یک نوآوری، از ایده تا عمل، سبدهای حمایتی در نظر گرفته و در این بین از مجموعه های اقماری صندوق، سایر صندوق های پژوهشی کشور و سایر نهادهای بازیگر در حوزه نوآوری کمک خواهد گرفت.

به گفته وی، طی 10 سال گذشته حجم خدمات صندوق بیش از 10 برابر افزایش داشته و با همان نیروی کار ثابت، هزینه ارائه خدمات به یک دهم رسیده که این موضوع نشان دهنده بهره وری در خود صندوق نیز هست.

رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان سخنان خود تاکید کرد که غفلت از نوآوری ها تنها به منزله از دست رفتن فرصت ها نیست به منزله ی از دست دادن آینده است.

 

تولید محتوا، عامل بسیار استراتژیک در حوزه نوآوری و بهره وری است

سخنران بعدی هشتمین عصرانه بهره وری انجمن بهره وری ایران، حسین خسروی، مدیرعامل شرکت ادونچر و هم بنیانگذار مجموعه ویکست بود.

وی در ابتدا به روند فعالیت شرکت ادونچر اشاره کرد و گفت: طی چهار سال این شرکت، استارتاپ های مختلفی را بررسی و در این مدت از تعدادی از آنها حمایت کرده است.

خسروی با بیان اینکه یکی از کارهای اصلی این مجموعه در حوزه تولید محتوا است، خاطرنشان کرد: موضوع تولید محتوا و رسانه عامل بسیار استراتژیک در حوزه نوآوری و بهره وری است. تولید محتوا صنعتی بسیار مهم است و سهم بسزایی نیز در تولید ناخالص ملی کشور دارد.

وی با اشاره اینکه این گروه دارای یک استودیو تخصصی و مجهز است و ظرفیتی که در این استودیو ایجاد شده، چند برابر سازمان های دولتی در این حوزه است، در ادامه گفت: نیروی کار ایرانی در حوزه تولید محتوا بسیار پویاتر و متخصص تر از نیروی کار سایر کشورهاست به این صورت که یک متخصص در زمینه تولید محتوا در ایران می تواند به تنهایی مسئولیت چند واحد را بر عهده بگیرد و با همان کیفیت به تولید محتوا بپردازد.

هم بنیانگذار مجموعه ویکست به ضعف های این حوزه در کشور نیز اشاره کرد و گفت: از جمله ضعف های اساسی در این زمینه، عدم ظرفیت لازم برای تولید محتوا، نبود بستری مناسب برای فعالیت شتاب دهنده های این حوزه و عدم برقراری ارتباط مجموعه های تولیدکننده محتوا با شرکت های دانش بنیان است.

 

بهره وری بدون نوآوری نمود پیدا نمی کند

مهندس نصرالله جهانگرد در ادامه در توضیح مباحث مطرح شده گفت: در تولید محتوا با بیان اینکه 80 درصد کار صداوسیما برون سپاری است که اگر در جهت بهره وری باشد، می تواند بسیار مفید باشد. به این صورت که بخش های پرهزینه برون سپاری شده که هم به ایجاد اشتغال کمک شود و هم از نوآوری ها و تکنولوژی های موثرتری استفاده شود.  به عنوان مثال می توان از واقعیت های مجازی و ویدیوگیم ها برای تولید برنامه های سنگین مثل مستندات تاریخی استفاده کرد که جای خوشنودی است که کشور دراین حوزه در حال رشد است.

وی خاطرنشان کرد: با بررسی هایی که در بحث تولید محتوا انجام شده، یکی از مزیت های ما در صنعت فناوری اطلاعات، حوزه انیمیشن گیم است و با توجه به ظرفیت نیروی انسانی که در این حوزه داریم و همچنین خودمان دارای بازار بزرگی در این صنعت هستیم و هم پورتفوی خوبی در این حوزه داریم و می توانیم با تعاملات خارجی داشته باشیم، به سازمان صداوسیما پیشنهاد شده که یک کانال گیم انیمیشن ایجاد کند و از این ظرفیت به صورت جدی بهره گیرد که به نوعی بازارسازی هم خواهد شد، مقدمات آن شروع و با همکاری های صورت گرفته نخستین دانشکده هنرهای دیجیتال تاسیس شد و با توجه به نیاز به نیروی متخصص در این حوزه دانشجویان از سال سوم جذب بازار کار شدند. این حوزه، حوزه فوق العاده و پررونقی در سطح دنیا است و باعنوان صنعت تولید محتوای دیجیتال معرفی می شود.

وی در جمع بندی مباحث مطرح شده در هشتمین عصرانه بهره وری انجمن بهره وری ایران تصریح کرد: در خلال صحبت های مطرح شده تلاش شد اهمیت نوآوری در بهره وری را با مثال هایی که مطرح شد نشان داده شده و تاکید شود بهره وری بدون نوآوری نمود پیدا نمی کند. بهره وری به این معناست که شما در انجام کاری نوآوری داشته باشید، زمان انجام آن را کوتاه کنید، هزینه آن را کاهش دهید و تنوع ایجاد کنید که این نتیجه نوآوری است.