• ایران ،استان تهران
  • 6204 8801 021 - 6313 8801 021
  • info@irpa.ir

بهره‌وری نیازمند شبکه نخبگانی

رییس سازمان ملی بهره‌وری بر تقویت «شبکه ملی بهره‌وری» تاکید کرد.

محور تصمیم گیری و عقلانیت در کشور باید از طریق شبکه نخبگان و مردم شکل بگیرد/ ظرفیت استفاده نشده در کشور زیاد است/ الزام تشکیل شبکه ملی بهره‌وری در کشور

 

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: ما باید به سمتی حرکت کنیم که عقلانیت در کشور از طریق شبکه نخبگان و مردم محور تصمیم گیری‌ها قرار بگیرد که این بالاترین خدمت به کشور است.

به گزارش روابط‌ عمومی انجمن بهره‌وری ایران، دکتر میرسامان پیشوایی رییس سازمان ملی بهره‌وری در همایش چهره‌های موفق بهره‌وری (در عرصه عمل) که از سوی انجمن بهره‌وری ایران برگزار شد، گفت: با وجود کم کارایی‌هایی که در این حوزه وجود دارد، طی دو سال اخیر رشد شاخص بهره‌وری کل در کشور 9/2 بوده اما طی 10 سال گذشته متوسط رشد بهره وری کشور منفی یک درصد اعلام شده است.

وی با اشاره به علل پایین بودن بهره‌وری در ایران که سوال همیشگی رسانه‌ها نیز است، با اشاره به حضور خود در یک برنامه تلویزیونی و درخواست ساخت بیمارستان از سوی مجری برنامه در یک منطقه کشور از یکی از میهمانان آن برنامه گفت: یکی از علل نابهره‌وری در بخش‌های مختلف کشور اقدامات افرادی است که با نیت خیر اما تصمیم غلط موجب عدم بهره‌وری در یک مجموعه و سازمان می‌شوند چرا که از تبحر کافی برخوردار نیستند، اما نیت‌شان خیر و کمک رسانی است. نمونه بارز این تصمیم وجد یک کارخانه بزرگ لوله‌سازی در شمال‌شرق کشور است که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده لوله‌های با ابعاد بزرگ است، اما مشتری این واحد در نقطه بسیار دوری از جنوب غرب کشور واقع شده و عملا تولید و فروش آن نه تنها مقرون به صرفه نیست که بهره‌وری کافی را نیز ندارد.

 

عقلانیت و مردم محور تصمیم‌گیری‌ها باشد

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران در ادامه با بیان اینکه گاهی علاقه‌مندی به شهرت موجب اتخاذ تصمیم‌های نادرست می‌شود، تصریح کرد: ما باید  به سمتی حرکت کنیم که عقلانیت در کشور از طریق شبکه نخبگان تشکیل شده و مردم محور تصمیم‌گیری‌ها قرار بگیرند که این بالاترین خدمت به کشور است.

وی با اشاره به چند جلسه خود در استان‌های مختلف کشور اظهار کرد: ما ظرفیت استفاده نشده زیادی در کشور داریم و این ظرفیت در شهرستان‌ها بیشتر است، لذا باید به سمت استفاده درست و اصولی از این ظرفیت‌ها گام برداریم. افراد نخبه زیادی در مجموعه‌های مختلف کشور حضور دارند و باید توانایی آنها را به منصه ظهور برسانیم تا از قابلیت‌های فکری، ایده‌ها و خلاقیت آنها به‌صورت بهره‌ورانه استفاده کنیم تا حرکت ملی بهره‌وری شکل گیرد.

 

لزوم بهره‌گیری از نخبگان برای ارتقای بهره‌وری

دکتر پیشوایی گفت: چهره‌های موفق بسیار زیادی در کشور وجود دارد که ضامن عقلانیت و خرد جمعی هستند که می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مسئولان ورود کرده و اجازه اتخاذ هر نوع تصمیمی را ندهند، لذا عدم استفاده از این ظرفیت‌های موجود درد اصلی کشور است.

وی در ادامه به جای خالی نخبه‌های ایرانی در عرصه‌های بین‌المللی بهره‌وری از جمله گفتگوهای بهره‌وری (PTalk) سازمان بهره‌وری آسیایی که به ارائه تجربه‌های بهره‌وری متخصصان اختصاص دارد، اشاره کرد و افزود: در کشور ظرفیت‌های زیادی از نخبگان وجود دارد که در این محافل بین‌المللی صندلی آنها خالی است در حالی که با حضور در این مجامع می توان به شکل‌گیری جامعه نخبگان در کشور کمک شایانی کرد. البته این اقدام دولتی نیست و نباید در مجموعه دولت شکل بگیرد بلکه این برنامه ریزی باید در انجمن‌ها و بخش خصوصی ایجاد شود.

رئیس سازمان ملی بهره‌وری ایران با اشاره به همکاری این سازمان با ستادهای نماز جمعه کشور تاکید کرد: باید به سمت حضور در مجامعی و محافلی حرکت کنیم که حرف‌های جدی ما را بشنوند چرا که نیازمند حضور در بین مردم، اعم از کودکان، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها هستیم تا این گفتمان‌های جدید و تبادل ایده‌ها و خلاقیت‌ها در این محافل شکل بگیرد و چنانچه این اتفاق رخ دهد قطعا آینده امیدوارکننده‌ای در انتظار فرزندان این آب و خاک خواهد بود.

وی در پایان با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی سازمان ملی بهره‌وری، تشکیل شبکه ملی بهره‌وری در کشور است از برنامه‌ها و پیگیری‌های مجدانه انجمن بهره‌وری ایران نیز در راستای توسعه گفتمان بهره‌وری قدردانی کرد.

 

لینک‌های مرتبط

عوامل نابهره‌وری در استارتاپ‌ها

زیست‌بوم بهره‌وری نقطه اتکای مدیریت کشور باشد