بیانیه روز بهره‌وری

 

انجمن بهره وری ایران به مناسبت روز بهره وری و بهينه سازی مصرف مصادف با یکم خرداد نسبت به صدور بیانیه مهمی در اين زمينه اقدام کرده است.

در این بیانیه ضمن تشریح اهمیت بهره ور ی و وضعیت بهره وری کشور، تاکید شده است كه براي رشد بهره وری نيازمند ذهنهای بهره ور هستيم. همچنين در اين بيانيه تصريح شده است كه با توجه به اهمیت بی بدیل بهره وری در رونق اقتصادی، لازم است رئيس جمهور محترم، مستقیماً در هدایت و حمایت دستگاه های تابعه دولت در توجه به بهره‌وری و ارزیابی مستمر عملکرد آنان نظارت نماید، به علاوه در اين بيانيه، انجمن بهره وری ایران آمادگی خود را برای همکاری در تشکیل مجمع ملي بهره وری اعلام كرده است.

 

متن كامل اين بيانيه به شرح زير است:

"بنام خالق خلاق دانا"

بیانیه انجمن بهره‌وری ایران به مناسبت روز بهره‌وری

  یک خرداد روز بهره‌وری است:

 بهره‌وری از ضروری‌ترین نیازهای امروز جامعه ماست؛ بهره وری یعنی بهترین استفاده از امکانات، منابع، فرصت و ظرفیت های فردی و اجتماعی. بهره وری در کنار سرمایه گذاری یکی از دو عنصر بی‌بدیل رشد اقتصادی کشور محسوب می‌شود، بهره‌وری از فرد و خانواده شروع می‌شود و در مدرسه و دانشگاه ادامه می‌یابد و در بنگاه، اداره، سازمان، شرکت و دولت توسعه می یابد و فراگیر می شود، دامنه بهره وری از روستا تا مرکز کشور و همه بخش های اقتصادی، صنعت، کشاورزی، خدمات، ساختمان، ارتباطات و فناوری های نوین را پوشش می دهد، به استناد گزارش سال 2019 سازمان بهره وری آسیایی(APO) بین سالهای 1389 تا 1396، تعداد24 کشور آسیایی 35 درصد از رشد اقتصادی 5/5 درصد خود را از رشد بهره وری بدست آورده اند که این نسبت تقریبا چهاربرابر کشور ماست. در برنامه ششم توسعه مقرر شده است که بهره وری ۳۵ درصد GDP کشور را تأمین کند.

 همیشه، همه جا و در همه عرصه ها نیازمند توجه به بهره‌وری هستیم اما این نیاز در شرایط امروز کشور و دشواری ها و محدودیت های اقتصاد و تحریم های جهانی دو چندان است.

 اما باید اظهار نماییم که متاسفانه در توجه به بهره وری و ارتقای آن به ویژه در سیاست‌های کلان اقتصادی دچار غفلت های بزرگ هستیم! هنوز از هیچ سازمان، وزارتخانه یا نهادی برای نپرداختن یا کم توجهی به بهره وری سوال نمی شود! هنوز در دستگاه‌های اجرایی و دولتی برنامه‌های مدون، عملیاتی و جامعه ای برای بهبود و توسعه بهره‌وری وجود ندارد! بخش خصوصی ما هم در حد محدود و نه مطلوب به بهره وری پرداخته است.

برای رشد بهره وری نیازمند ذهن های بهره ور هستیم و برای تحقق آن داشتن راهبردی روشن برای دستیابی به اهداف ضروریست تا بر اساس آن رفتار فردی، خانوادگی، سازمانی، اجتماعی و کشوری تغییر و آماده همراهی شوند.

انجمن بهره وری ایران به عنوان یک سازمان غیردولتی که ارتقای بهره‌وری در کشور را اصلی ترین هدف خود قرار داده است، در ادامه طرح نکات حساسیت آفرین فوق، توجه سیاستگذاران، دولتمردان، مجلسیان و همه نهادهای موثر در اداره امور کشور و حکمرانی، تشکل های موثر در بخش خصوصی و تعاونی و کارآفرینان متعهد را به راهکارهای مهم ذیل برای برون رفت از شرایط فعلی جلب می نماید:

  • تحول در نظام آموزشی و نهاد تعلیم و تربیت کشور و بهره ور ساختن آن از دبستان تا دانشگاه ها، در جهت تربیت منابع انسانی و بارور ساختن ظرفیت ها و استعدادهای نسل جوان متناسب با نیازهای روز و جدیدترین فناوری ها و مهارت ها
  • ترویج و گسترش فرهنگ دانش و مهارت بهره‌وری در سطح ملی با توجه ویژه صدا و سیما در تولید برنامه های اثربخش، و وزارت خانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رسانه ها و مطبوعات به ویژه در فضای مجازی
  • توجه ویژه و متفاوت نهادهای موثر در عرصه مدیریت و اقتصاد کشور به ویژه سازمان برنامه و بودجه، سازمان اداری و استخدامی، وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی و شبکه بانکی در حمایت و پایش سیاست ها و برنامه‌های تأثیرگذار در حوزه بهره وری
  • اتخاذ تدابیر اثربخش توسط وزارتخانه ها و سازمان های تولیدی، صنعتی و اقتصادی به ویژه وزارتخانه‌های نفت، صنعت و معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، نیرو، ارتباطات، گردشگری، راه و شهرسازی، در جهت ارتقای بهره وری در سازمانها و شرکتهای تابعه، بهبود محیط کسب و کار، رفع موانع تولید و حمایت های اثربخش از حرکت بهره‌وری در بخش‌های غیردولتی و خصوصی
  • شایسته است با توجه به اهمیت بی بدیل بهره وری در رونق اقتصادی، رئیس جمهور محترم، مستقیماً در هدایت و حمایت دستگاه های تابعه دولت در توجه به بهره‌وری و ارزیابی مستمر عملکرد آنان نظارت نماید و پیشنهاد می نماید برای شناخت وضعیت و مسائل و مشکلات و موانع بهبود بهره وری و ارائه سیاست ها و برنامه های راهگشا یک کمیته ملی و ویژه با مشارکت مدیران مجرب اجرایی، اساتید دانشگاهها و صاحبنظران حوزه مدیریت و اقتصاد تعیین نماید. انجمن بهره وری ایران آمادگی خود را برای همکاری در تشکیل این مجمع ملی اعلام می نماید. تشکیل این کمیته ملی می تواند با بکارگیری همه ظرفیت های قانونی و تقویت سازمان ملی بهره وری و نهادهای غیردولتی در این حوزه، پایش مستمر بهره وری و میزان اهتمام وزرا و مسئولان سازمان های بزرگ دولتی را مورد توجه قرار دهد و راه کارهای تحول و معماری مجدد ساختار اداری و فرایندهای ارائه خدمت را به سوی دولت پاسخگو و مشارکت خواه طراحی نماید و راه کارهای خوب قانونی موجود از جمله ماده 5 قانون برنامه ششم و بند د تبصره 21 بودجه سال 1399 را در اجرای اثربخش مورد حمایت قرار دهد.

از خداوند گشایشگر دانا، توفیق همه تلاشگران و خدمتگزاران صادق در رشد و توسعه کشور و ارتقای بهره وری را مسالت می نماییم.

انجمن بهره وری ایران

 

لینک های مرتبط:

بیانیه انجمن بهره وری ایران به مناسبت روز بهره وری (1399) در خبرگزاری ایرنا

 بیانیه انجمن بهره وری ایران به مناسبت روز بهره وری (1399) در خبرگزاری فارس

 بیانیه انجمن بهره وری ایران به مناسبت روز بهره وری (1399) در روزنامه اطلاعات

  بیانیه انجمن بهره وری ایران به مناسبت روز بهره وری (1399) در روزنامه کسب و کار

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش