ارزش‌آفرینی هوش مصنوعی برای کسب‌وکارها

 

هوش مصنوعی مولد به سرعت در حال تبدیل شدن به یک ابزار ضروری برای سازمان‌ها است. طبق تحقیقات اخیر موسسه مک‌کنزی، 65 درصد از سازمان‌ها در حال حاضر به طور فعال از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنند و این رقم در 10 ماه گذشته دو برابر شده است. این نشان‌دهنده پذیرش سریع این فناوری جدید است که به نظر می‌رسد در حال ایجاد تحول در صنایع مختلف است.

در این گزارش، به نقل از الکس سینگلا، شریک ارشد مک‌کنزی، آمده است: "هوش مصنوعی مولد دیگر یک فناوری نوظهور نیست. پتانسیل آن ثابت شده است و سازمان‌ها در حال حاضر شاهد مزایای آن هستند. این نسل به خوبی ارزش این فناوری را درک می‌کند و شاهد تحولات چشمگیری در نحوه انجام کارها خواهیم بود."

نیمی از شرکت‌کنندگان در تحقیقات مک‌کنزی اعلام کردند که سازمان متبوع‌شان از هوش مصنوعی در بخش‌های تجاری خود بهره گرفته است و ۶۷ درصد از آنها انتظار دارند که تا سه سال آینده سرمایه‌گذاری سازمان‌شان در هوش مصنوعی افزایش چشمگیری پیدا کند.

بیشترین افزایش در به‌کارگیری هوش مصنوعی مربوط به خدمات حرفه‌ای است و دست‌کم امروزه هوش مصنوعی مولد اغلب در بخش‌های بازاریابی و فروش (برای تولید محتوا، شخصی‌سازی و افزایش فروش)، توسعه محصول و خدمات (برای توسعه طراحی، ادبیات علمی و مرور تحقیقات) و بخش آی‌تی (برای پشتیبانی چت‌بات‌ها، مدیریت داده، رسیدگی در لحظه و پیشنهادهای متنی) مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به‌طور متوسط شرکت‌کنندگان در این تحقیقات گزارش کرده‌اند که سازمان‌هایشان برای آوردن هوش مصنوعی مولد به فرآیندهای تولیدی به یک تا چهار ماه زمان نیاز دارند. همچنین کارمندان این سازمان‌ها در هر سطحی به سرعت با ابزارهای هوش مصنوعی نه تنها در محل کار، بلکه در خانه هم راحت و سازگار می‌شوند. امروزه آنها در تمام زندگی حرفه‌ای و شخصی‌شان از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کنند.

جالب اینجاست که این تحقیقات نشان می‌دهد ۴۱ درصد از مدیران رده‌بالا در پست‌های استراتژیک اعلام کرده‌اند که به‌طور منظم از هوش مصنوعی مولد در کار خود استفاده می‌کنند. بریس هال، شریک وابسته موسسه مک‌کنزی در این مورد می‌گوید: «سرعت نفوذ این نوآوری، ویژگی‌های تازه آن، تحولات شرکت‌های جدید و موج سرمایه‌گذاری‌های گسترده در این زمینه بسیار چشمگیر است. حالا ما شاهد آن هستیم که شرکت‌ها چگونه از این هوش مصنوعی خیره‌کننده و قابلیت‌های متنوع آن استفاده و ارزش تجاری خود را دوباره خلق می‌کنند.»
موسسه مک‌کنزی سه الگوی اصلی برای به‌کارگیری هوش مصنوعی مولد شناسایی کرده است
:

به‌کارگیرندگان: این دسته از سازمان‌ها از ابزارهای آماده هوش مصنوعی مولد که در بازار موجود هستند استفاده می‌کنند.

شکل‌دهندگان: این دسته از سازمان‌ها ابزارهای موجود را برای نیازهای خاص خود سفارشی‌سازی می‌کنند.

سازندگان: این دسته از سازمان‌ها الگوهای زبانی خود را از ابتدا توسعه می‌دهند.

حدود 50 درصد از استفاده از هوش مصنوعی مولد از ابزارهای آماده می‌آید، در حالی که 50 درصد دیگر به طور قابل توجهی سفارشی‌سازی شده‌اند.استفاده از هوش مصنوعی مولد در طیف گسترده‌ای از صنایع، از جمله فناوری، رسانه، ارتباطات، کالاهای مصرفی، خرده‌فروشی، خدمات مالی، خدمات تجاری، حقوقی و حرفه‌ای رایج است.در آینده، شاهد تغییر به سمت مدل "خرید، ساخت و شراکت" خواهیم بود، جایی که سازمان‌ها اکوسیستم‌هایی را برای ترکیب الگوهای اختصاصی، کاربردی و منبع‌باز ایجاد می‌کنند.

اتکا به یک الگوی واحد برای به‌کارگیری هوش مصنوعی مولد کافی نیست. سازمان‌ها باید از ترکیبی از راه‌حل‌های آماده و ابزارهای سفارشی‌سازی شده برای پاسخگویی به نیازهای خاص خود استفاده کنند. با این حال، سازمان‌ها نسبت به مخاطرات ذاتی هوش مصنوعی ناآگاه نیستند: در واقع ۴۴ درصد از شرکت‌کنندگان در تحقیقات اخیر مک‌کنزی می‌گویند که سازمان آنها قبلا پیامدهای منفی استفاده از هوش مصنوعی مولد را تجربه کرده است که معمولا شامل عدم دقت در خروجی‌ها، امنیت سایبری و عدم توضیح‌پذیری است. موارد دیگر شامل استفاده نادرست از هوش مصنوعی و حریم خصوصی داده‌ها، سوگیری یا نقض مالکیت معنوی است.

به‌علاوه، عوامل و اجراکنندگان رده‌بالایی که توسط مک‌کنزی شناسایی شده‌اند، به‌طور ویژه چالش‌هایی را در زمینه داده‌ها تجربه می‌کنند. آنها مقادیر ناکافی داده‌های آموزشی، تلاش برای تعریف فرآیندهای حاکمیت داده و یکپارچه‌سازی سریع داده‌ها را به عنوان مهم‌ترین این چالش‌ها گزارش می‌کنند.

اگرچه آنها این چالش‌ها را شناسایی می‌کنند، اما تنها ۱۸درصد از شرکت‌کنندگان در تحقیقات مک‌کنزی اعلام کرده‌اند که کارفرمایان‌شان، در سطح سازمانی، شورا یا هیات‌مدیره‌ای متمرکز روی مدیریت مسوولانه هوش مصنوعی دارند. علاوه بر این، تنها یک‌سوم آنها از خطر هوش مصنوعی مولد آگاهی دارند و کنترل‌های کاهش را به عنوان مجموعه مهارت‌های مورد نیاز برای کارکنانی که با ابزارهای هوش مصنوعی کار می‌کنند، ارائه می‌دهند.

لارینا یی، شریک ارشد موسسه مک‌کنزی و رئیس شورای فناوری این موسسه گفت: «هوش مصنوعی مسوول باید از روز اول شروع شود و هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن در زمینه آموزش و اقدام در این زمینه وجود دارد.» او معتقد است که سازمان‌ها باید حاکمیت و اصول روشنی را برای به‌کارگیری هوش مصنوعی مولد ایجاد کنند، محافظ‌هایی را اعمال کنند، آموزش قدرتمند و موثری ارائه بدهند و قراردادهای ایمن با ارائه‌دهندگان خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی منعقد کنند. کارکنان هم باید آموزش لازم و کافی ببینند تا داده‌های اختصاصی به‌طور ناخواسته به الگوهای عمومی درز پیدا نکنند. همچنین گنجاندن شیوه‌های خطر در توسعه هوش مصنوعی هم اهمیت بالایی دارند.

رئیس شورای فناوری موسسه تحقیقاتی معتبر مک‌کنزی در ادامه تاکید کرد: «آنچه در نتایج نظرسنجی و تحقیقات‌مان با مشارکت مشتریان می‌بینیم، آگاهی فزاینده از هوش مصنوعی مسوول و درک ضرورت برای درست و اصلاح کردن آن است. در حقیقت حرکت از آگاهی به سمت عمل در این زمینه بسیار مهم خواهد بود.»
به نقل از دنیای اقتصاد

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش