باشد که سیل بهانه ای باشد ...

سید حمید کلانتری، مدیرعامل انجمن بهره وری ایران در یادداشتی در روزنامه آفتاب یزد به موضوع سیل در استان سیستان و بلوچستان پرداخته است.

سیستان و بلوچستان دهها سال است که دچار سیل است.

سیل های گوناگون بارها و بارها بر مردم این دیار کهن و این پهن دشت مرزهای جنوب شرق ایران یورش برده‌اند و آسیب های فراوان زده‌اند. باشد که این بار سیل ناشی از بارش های شدید موسمی گسترده و عظیم که در بخش وسیعی از این استان مردم نجیب و صبور شهر ها و روستاهای بلوچستان از چابهار تا کنارک تا سرباز و دلگان و ایرانشهر را مورد هجمه و آسیب ویرانگر خود قرار داده است و مسئولین کشوری و لشکری را به استان کشانده است، نقطه عطفی شود برای توجه، برای چاره اندیشی اساسی و برای
حل ریشه ای بحران نه آمد و رفتی چند روزه و توزیع کمک‌هایی از پتو و لباس و مواد غذایی و پس از یکی دو هفته این مردم بمانند با رنجهای تاریخی و با دردهای مزمن که هراز گاهی فشار و شدت درد و رنج در قالب یک رویداد طبیعی چون سیل و طوفان هویدا می‌شود و آسیب‌ها و چالش های ناشی از فقر و محرومیت و توسعه نایافتگی خود را نمایان می‌سازند.

 برادران مسئول، صاحب اختیاران و صاحب منصبان، آقای رییس جمهور، وزرای محترم، نیروهای داوطلب هلال احمر، خیرین و خیر اندیشان از نهادهای مردمی و سازمان‌های غیردولتی و موسسات خیریه حتما عنایت دارید که خانه سیستان و بلوچستان از پای بست دچار مشکلات اساسی است. با کارهای تسکینی و خدمات کوتاه مدت و محدود و روبنایی، مشکل حل نمی شود و سیل وسیع استان ریشه در توسعه نیافتگی استان ناشی از وسعت آن، محدودیت‌های بازدارنده مرزی، قاچاق و اعتیاد خانمانسوز، نبود تولید و رونق اقتصادی، بیکاری و فقر شدید، حاشیه نشینی‌های گسترده و زندگی بخش زیادی از مردم در کپرها و خانه‌های گلین و بلوکی با حداقل پایداری که با اندک باران و طوفانی ویران می‌شوند، فقر ناشی از شرایط اقلیمی، تخریب طبیعت، بیابان گسترده، بادهای موسمی 120 روزه سیستان، نبود زیر ساخت‌های لازم برای بیابان زدایی، آبخیزداری و مهار و هدایت سیلاب‌هاست.


چه خوب است که در این شرایط که رفت و آمد بزرگان و مسئولین و سیاستگذاران به بهانه سیل فعال شده است و فرصتی برای خروج از غفلت‌های مکرر و توجه اصولی به مردم مظلوم این دیار فراهم گشته است، استاندار محترم و مسئولین استان ضمن معرفی همه جانبه ظرفیت‌ها و استعداد‌ها و محدودیت‌های استان از دولت، مجلس و سازمان برنامه و بودجه درخواست نمایند در یک دوره پنج‌ساله، استان سیستان و بلوچستان به عنوان یک استان ویژه تلقی گردد و در این دوره استان از حمایت ‌های ویژه و همه جانبه مرکز نشینان و صاحبان اعتبار و اختیار برخوردار گردد.


ضریب اعتبارات استان را به نحو قابل توجهی افزایش دهند.اختیارات تصمیم گیری مدیران و مدیریت استان و جرات ریسک پذیری آنان را افزایش و طرح‌های ملی و زیر بنایی تعریف شده برای استان در زمینه آب و خاک و بنادر، راه و راه آهن، تامین آب، آبرسانی و گازرسانی و زیرساخت‌های توسعه، تولید و سرمایه گذاری و جلب مشارکت بخش خصوصی و بخش‌های عمومی غیر دولتی را مورد حمایت ویژه قرار دهند.


باشد یک بار برای همیشه تصمیمی اصولی و اساسی برای برون رفت این استان پر ظرفیت از محرومیت و عقب ماندگی اتخاذ و مشکلات و موانع توسعه استان به صورت همه جانبه مرتفع و انگیزه کار و تلاش و مشارکت و سازندگی در مردم خوب استان بازسازی شود و شاهد روزها و سالهای خوش برای آنان در مسیر عدالت و برخورداری از نعمات الهی باشیم.

لینک مطلب در روزنامه آفتاب یزد

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش